Seka Koleji (Okul projesi 302)

Globalleşen Dünyada yerini alabilecek bireylerin varlığı ancak iyi bir eğitimle mümkündür ve eğitim herkes içindir. Araştıracağınız, içinize sindireceğiniz ve önereceğiniz, bir eğitim programı paralelinde; ÖZELLEŞTİRİLMİŞ, FARKLI, GEÇMİŞE ÖYKÜNEN YADA GELECEĞE UZANAN OLABİLİR BİR EĞİTİM YERLEŞKESİ

Okul ve Eğitim sistemi araştırmaları sonucunda Finlandiya eğitim sistemi en üst seviyede olduğu ve şimdilik en iyi olduğu düşünüldüğü için tercih edilmiştir.
SEKA KOLEJI
ORTAOKUL VE LISE
Öğrenci sayısı : 320 Öğretmen sayısı: 40
Personel sayısı: 40 Yer: Seka park Yaş grubu: 12-18 Derslik sayısı :16
Eğitim süresi : 8.30-15.30
Genel kullanım (Halka açık) : 15.30-19.30

O GÜNLERDE BAZI SIKINTILARDAN VİDEO ACELEYE GELMİŞ.UFAK TEFEK HATALAR OLMUŞTUR

TASARIM KRİTERLERİ

SAUNALAHTİ OKULU
Çocuk psikologları, eğitime yönelik yaklaşımımızı değiştirmenin çocukların okuldan nefret etmek yerine okulu sevmesini sağlayacağını iddia ediyor. Okuldaki sıralarına oturmak ve sırtlarında okul çantalarıyla derse girmek için sabırsızlanan anaokulu çocuklarını hepimiz biliriz. Hatta muhtemelen okul başlamadan önce bir zamanlar kendi yaşadığımız heyecan duygusunu bile hatırlarız. Ama okulun daha ilk gününden itibaren çocukların çoğu, karşılaştıkları şeyler karşısında büyük bir hayal kırıklığı duygusu yaşar. Finlandiya’nın Espoo şehrindeki Saunalahti Okulunda bu sorunun üstesinden gelmek için muhteşem bir çözüm bulunmuş. Okul bİnasının kendisinden başlayarak gördüğünüz her şey size asla bir okulu hatırlatmıyor. Burası daha çok bir modern sanatlar müzesi gibi. Çok güzel ışık alan, inanılmaz ferah bir yer. Binayı hayata geçiren  VERSTAS mimarlık, hiçbirimizin dayanamadığı o bildik “asık suratlı” devlet okulu tasarımının tamamen dışına çıkmış.

SENTEZ KOLEJİ

Ana giriş batı yönünden sağlanarak, yapı kuzey batı yönünde geniş bir meydan ve tören alanı oluşturulacak şekilde konumlanır. Böylece yapının bulvardan geniş bir perspektifle algılanması hedeflenmiştir. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise birimlerini barındıran yapıya batıdan giriş yapılarak kuzey ve güneyde 3 ayrı blok çözümlenmiştir. Blokların her birine farklı okul birimleri yerleştirilerek 4+4+4 modeline uygun kademelenme sağlanır. Öğrenciler herbir okul bloğuna ayrı giriş yapabilir, farklı girişlerle bağlantılı bahçeler oluşturularak yaş grupları için birbirinden ayrı oyun alanları elde edilmiştir.